bushmentattoo.pl

GŁÓWNA GALERIA PORADY KONTAKT

zebra

Krótka historia tatuażu


Głębokie rysunki na ciele były wykonywane już w neolicie a później w czasach starożytnych. Początkowo były to nacięcia lub rzeźbienia, do których wprowadzano różne substancje, jak na przykład popiół. Różne rodzaje tatuażu można odnaleźć w kulturach na całym świecie, począwszy od Japonii, poprzez Afrykę, Bliski Wschód a skończywszy na Europie. Bushmeni także pokrywali swe ciała tatuażami, zazwyczaj wykonując nacięcia i wprowadzając rozgnieciony węgiel z ogniska, szczególnie przy rytuale małżeństwa. Słowo tattoo pochodzi od samoańskiego słowa tatau. Pierwszymi Europejczykami, którzy zetknęli się z tatuażem byli odkrywcy, podróżnicy i marynarze. Przywozili oni na dwory europejskie nie tylko skóry ale także osoby wytatuowane. Potem sami zaczęli tatuować swoje ciała. Tatuaż w kulturze światowej odgrywał rolę nie tylko ozdobną ale także funkcyjną, religijną i inicjacyjną. Wykonanie niektórych tatuaży trwało nawet kilka tygodni.

W ubiegłym wieku tatuaż był często przymusową pamiątką (np. niektóre organizacje/oddziały podczas Drugiej Wojny Światowej) a w niektórych przypadkach makabrycznym oznaczeniem (np. więźniowie obozów koncentracyjnych).

Obecnie w zachodniej kulturze tatuaże stanowią głównie element ozdobny, ale także określający przynależność do danej grupy czy subkultury. Niektóre mogą świadczyć o przynależności do grupy przestępczej czy wskazywać na pobyt w zakładzie karnym, stąd przez wiele osób są postrzegane negatywnie. Na portalach internetowych można znaleźć wiele stron i filmów poświęconych nie tylko tatuowaniu ale też usuwaniu tatuaży oraz ich maskowaniu za pomocą makijażu. Stąd umiejscowienie musi być precyzyjnie dobrane a decyzja o tatuażu powinna być dobrze przemyślana. Rycina poniżej przedstawia szereg więziennych tatuaży amatorskich.

amateurtattoo


Przygotowanie do wykonania tatuażu


Tatuowanie jest zabiegiem inwazyjnym. Należy przy tym pamiętać, że każdy jest inny. Inaczej reaguje na niektóre substancje w tym tusz, inaczej rozumie praktyki higieniczne (są ludzie którzy myją się codziennie, inni raz na tydzień), cierpi na różne schorzenia (n.p. alergiczne, skóry, itd.). Stąd każdy zabieg tatuowania nie jest identyczny, także rezultat może nie być zawsze zadowalający. Podobnie jak przy zabiegach medycznych należy osobę decydującą się na tatuaż poinformować o możliwych powikłaniach, n.p. zakaźnych lub kosmetycznych oraz zasadach postępowania pielęgnacyjnego.

Należ pamiętać, iż ciało ludzkie pokrywa ogromna liczba bakterii, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Tak naprawdę bakterii mamy więcej niż komórek ludzkich. Czy w takim razie jesteśmy ludźmi czy bakteriami? Większość z nich jest konieczna dla naszego przeżycia, wspomagają mechanizmy obronne naszego organizmu, produkcję witamin oraz procesy trawienne. Jednak istnieją także te "złe" bakterie, które to właśnie mogą być odpowiedzialne za powikłania związane z tatuowaniem.

Mówiąc o potencjalnych źródłach zakażeń, są dwa:
(i) procedura tatuowania oraz
(ii) postępowanie pielęgnacyjne.

(i) Procedura tatuowania powinna być w dzisiejszych czasach bezpieczna, nie może dochodzić do sytuacji gdzie do tatuowania używany jest sprzęt wielorazowego użytku. Czasy gdzie dodchodziło do transmisji WZW-B i C, HIV oraz innych drobnoustrojów przenoszonych drogą krwi poprzez igły wielokrotnego użytku nigdy nie powinny wrócić. Dodatkowo osprzęt typu dzioby i rury także winien być jednorazowy, choć wielu artystów korzysta nadal z metalowych sterylizując je. Jeśli wyjałowienie odbywa się w odpowiednich warunkach wszystko jest OK, gorzej jeśli do procedur tych nie podchodzi się z należytą uwagą.

Niestety pomimo swej inwazyjności, zabieg tatuowania nie jest w pełni jałową procedurą. Dlaczego? No chociażby fakt przenoszenia kalką wzoru na skórę (ponadto często stosowany jest dezodorant, i to nie nowy dla każdego klienta), sama kalka nie jest jałowa. Dalej-rękawice są rękawicami diagnostycznymi, nie jałowymi chirurgicznymi. Osoba wykonująca tatuaż cały czas dotyka uszkodzonej skóry, czy to rękawicą, czy też ręcznikiem papierowym-niejałowym. Można dalej wyliczać. Jednak można przenoszenie zarazków znacząco ograniczyć. Oto wskazówki:
 1. Osoba, u której będzie wykonywany tatuaż, powinna wziąć prysznic niedługo przez zabiegiem.
 2. Osoba wykonująca tatuaż powinna przed zabiegiem oraz instalowaniem igły porządnie umyć ręce i zastosować środek do odkażania skóry.
 3. Golenie, jeśli konieczne, tylko przy pomocy maszynek jednorazowych dla każdego klienta.
 4. Bardzo ważne jest przemycie miejsca tatuowanego płynem odkażającym.
 5. Przygotowanie zestawu do tatuowania przed samym zabiegiem, nie w trakcie.
 6. Ważne aby do minimum ograniczyć kontakt ze środowiskiem zewnętrznym podczas tatuowania, n.p. unikać palenia (jama ustna to olbrzymie siedlisko drobnoustrojów), rozmów przez telefon komórkowy, itp.
 7. Nie skażać igieł w trakcie tatuowania, poprzez nieopatrzne dotykanie powierzchni innych niż tatuowana.
 8. Minimalizować traumę tkanek podczas tatuowania stosując odpowiednią technikę.
(ii) Postępowanie pielęgnacyjne to kolejna możliwość zakażenia rany, a o tatuażu należy myśleć nie inaczej jak o ranie kłutej. Rycina poniżej przedstawia podstawowy sprzęt do tatuowania.


tattoo kitOpieka nad tatuażem

Instrukcje do pobrania [kliknij tutaj]...
 1. Osuszyć tatuaż poprzez delikatne poklepywanie.
 2. Założyć jałowy opatrunek, nigdy folię, na co najmniej 1 dzień! Jeśli chcesz zamienić świeży tatuaż w pożywkę dla bakterii-owiń go folią przeźroczystą! NIGDY NIE NALEŻY OWIJAĆ TATUAŻY W TEN SPOSÓB! Metoda ta została zapoczątkowana przez brać motocyklową na zlotach w latach 1970-1980, gdzie uciążliwe było wielokrotne odklejanie opatrunku ze świeżego tatuażu, a przecież każdy kumpel chciał ten nowy tatuaż zobaczyć. Niestety wciąż pokutuje wśród tatuażystów w Polsce i na świecie. A już od dawna Alliance of Professional Tattooists uważa tą metodę nie tylko za archaiczną ale i niebezpieczną! Zabronione jest też jej stosowanie na poważanych konwencjach i zlotach. Polecają TYLKO jałowe opatrunki, które należy regularnie zmieniać, 2-3 razy/dobę i utrzymać 1-2 dni.
 3. Istnieje wiele szkół co do stosowania maści nawilżająco-łagodzących: jedna mówi stosować maść niedługo po procedurze, druga dopiero po 24-48h. Osobiście polecam inny sprawdzony sposób, przez wielu uważany za „oldschoolowy”, ale z obserwacji działa najlepiej:
  (a) przez pierwsze 3-4 dni nie stosować żadnych mazideł, dać się świeżej ranie zagoić;
  (b) rozpocząć smarowanie maścią przy pierwszych oznakach łuszczenia się naskórka (co występuje praktycznie zawsze). Polecany szczególnie Bepanthen w maści, przykrywając lekką warstwą powierzchnię tatuażu 3 razy dziennie. Nie stosujemy maści antybakteryjnych, ponieważ mają właściwości podrażniające, nie ma też wskazań do ich stosowania.
 4. Tatuaż jest wstępnie zagojony po 1-2 tygodniach, a całkowicie nawet do 6-8 tygodni. Należy unikać długiego moczenia i kąpieli, w tym słonecznych, sauny a także sportów, które mogą nadwyrężać skórę, w tym nadużywania różnych substancji... Brać prysznic i przemywać tatuaż letnią bądź chłodną wodą z antybakteryjnym mydłem w płynie.
 5. Nie skubać, nie trzeć, nie drapać łuszczącego się naskórka/strupków z tatuażu. Pozwolić im naturalnie zejść. I sukces murowany!
 6. Niepokojące objawy typu: bardzo intensywne zaczerwienienie; tworzenie się zbiorników z żółtym płynem, pęcherzy; trzeszczenie (akumulacja gazu); sączenie ropy; intensywny ból; opuchlizna i/lub gorączka wymagają pilnej konsultacji lekarza.
Rycina poniżej ukazuje 20-letni tatuaż. Należy pamiętać o odpowiednim doborze sprzętu oraz igieł, ponieważ tatuaż zmienia się i blednie z czasem.

tattoo


Film pokazujący wykonanie prostego tatuażu.Film pokazujący przeniesienie wzoru na skórę.Film pokazujący bardziej skomplikowany samodzielny tatuaż.Film pokazujący wykonanie czarnego tatuażu.Film pokazujący wykonanie kolorowego tatuażu.Film pokazujący jak zatrzymać sączenie.zebra
Poprawny XHTML 1.0 Transitional

Copyright © 2017 bushmentattoo@wp.pl